IV Powiatowy Konkurs Historyczny im. Anny Milewskiej–Nesterowicz

10 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół w Gąsewie odbył się IV Powiatowy Konkurs Historyczny im. Anny Milewskiej-Nesterowicz, dedykowany pamięci tragicznie zmarłej, zasłużonej nauczycielki historii. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkół w Gąsewie – Pan Zbigniew Olbryś, który podkreślił wyjątkowość tego konkursu, przywitał gości, podziękował im za przybycie oraz życzył miłych i niezapomnianych wrażeń.

IV edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „KORONA KRÓLESTWA POLSKIEGO  w latach 1320 – 1492”. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z gimnazjów powiatu makowskiego.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, sponsorzy, dyrektorzy placówek oświatowych, emeryci i przyjaciele szkoły.

Swą obecnością zaszczycili nas:

• Roman Zakrzewski – Wieloletni Przewodniczący Rady Powiatu Makowskiego, przewodniczący Jury
  • Dariusz Wierzbicki – Wicestarosta Makowski
  • Janusz Gójski – Przewodniczący Rady Powiatu Makowskiego
  • Roman Gisztarowicz – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Maz.
  • Marek Chrzanowski – Przewodniczący Rady Gminy
  • Jarosław Napiórkowski – Wójt Gminy Sypniewo
  • Marek Mamiński – Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Sypniewo
  • Urszula Milewska – Księgowa Oświaty Gminy Sypniewo
  • Robert Nesterowicz – mąż patronki konkursu, fundator nagród
  • Krzysztof Wachol – Radny Powiatu, historyk, członek Jury
  • Dariusz Budelewski – historyk, członek Jury
  • Robert Kluczek- Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim, członek jury
  • Proboszcz: ks. kanonik – Andrzej Kotarski
  • Proboszcz: ks. kanonik – Edward Kaczmarczyk
  • Agata Kamińska – Dyrektor Przedszkola w Gąsewie
  • Barbara Augustyniak – Wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie
  • Jan Kolos – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Makowie Maz.
  • Tomasz Olkowski- Dyrektor Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu
  • Regina Wnuk – wieloletnia Dyrektor Szkoły w Gąsewie
  • Nauczyciele i opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie
  • Rodzice oraz liczne grono uczniów Zespołu Szkół w Gąsewie
  • Przedstawiciele mediów

Pierwsza część uroczystości poświęcona została patronce konkursu. Uczniowie uczcili pamięć nauczycielki naszej szkoły p. Anny Milewskiej- Nesterowicz. Ten grudniowy dzień dał nam okazję, by uświadomić sobie, że „nie umiera ten, kto pozostaje w sercach i pamięci żywych”. Prowadzący: Zuzanna Chodkowska i Dawid Ferenc przypomnieli słowa z wiersza Wisławy Szymborskiej, która pisała: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Pamięć o Pani Ani jest wciąż żywa wśród całej społeczności szkolnej, wszyscy pamiętają o Niej i są wdzięczni za całe dzieło Jej życia……

Uczennica klasy I gimnazjum Izabela Świercz zaprezentowała wiersz „Niezapominajki”, który przywołał w pamięci obraz pani Ani. Kto z nas nie zna tych drobnych, niebieskich kwiatów? Piękne i delikatne, są symbolem pamięci, ludzi serdecznych, dobrych życzeń i wiernej miłości.

Po uczczeniu pamięci minutą ciszy delegacja uczniów udała się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie Pani Anny Milewskiej-Nesterowicz.
W tematykę tegorocznego konkursu wprowadził zgromadzonych nauczyciel historii i jednocześnie Radny Powiatu Dariusz Budny.

Zmagania konkursowe rozpoczęły się pisemnym testem. W czasie, gdy komisja sprawdzająca oceniała prace,  uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego mieli możliwość bliższego poznania się,  wymiany  uwag i spostrzeżeń.

Do finału konkursu awansowało dziewięcioro uczestników  z największą liczbą punktów. Uczniowie losowali pytania, a następnie odpowiadali na trzy. Odpowiedzi udzielali wobec wszystkich obecnych gości i uczniów. Jury: Roman Zakrzewski, Krzysztof Wachol, Dariusz Budelewski i Robert Kluczek oceniało wypowiedzi nie tylko pod względem  merytorycznym, ale również pod względem płynności wypowiedzi i poprawności językowej. Każdy z finalistów wykazał się ogromną wiedzą.

Podczas, gdy jury ostatecznie debatowało nad werdyktem, grupa teatralna działająca w Publicznym Gimnazjum w Gąsewie  zaprezentowała spektakl dotyczący życia i działalności królowej Jadwigi. Ta niezwykła kobieta, wrażliwa na ludzkie cierpienie, szanująca godność każdego człowieka i wolność narodów i wyznań, zapoczątkowała bratnią więź ludów.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody książkowe, a finałowa szóstka także nagrody rzeczowe. Upominki w postaci książek otrzymali również opiekunowie oraz członkowie jury. Konkurs zakończyły wystąpienia członków jury i przemówienia gości. W stronę organizatorów popłynęło wiele ciepłych i serdecznych słów, gratulacji, podziękowań. Organizator konkursu, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąsewie – Zbigniew Olbryś, podziękował wszystkim za przybycie, udział oraz zaangażowanie i zapowiedział kolejne edycje konkursu.

Gąsewo – 10.12.2015r.

PROTOKÓŁ KOŃCOWY

IV Powiatowego Konkursu Historycznego im. Anny Milewskiej – Nesterowicz

Jury konkursowe w składzie:

Roman Zakrzewski – Przewodniczący

Krzysztof Wachol

Dariusz Budelewski

Robert Kluczek

po przeprowadzeniu części pisemnej i części ustnej konkursu ustaliło następujące wyniki:

l.p. Nazwisko i imię uczestnika reprezentowana

szkoła

cz. pisemnej