XVIII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich

W dniach 17-19 października 2014 r. delegacja uczniów szkoły podstawowej (Anita Beczak, Zuzanna Częścik, Szymon Otłowski, Igor Podpora i Łucja Świercz) wraz z opiekunkami p. J. Leszczyńską i p. B. Zabielską wzięła udział w XVIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Brzezinach koło Łodzi. Wzięły w nim udział 23 szkoły noszące imię Władysława Stanisława Reymonta z całej Polski.

Pierwszego dnia , w piątek, dokonano uroczystego otwarcia Zlotu, podczas którego wprowadzono sztandary i dokonano prezentacji szkół. Następnie  odbyła się cześć artystyczna przygotowana przez uczniów Gimnazjum w Brzezinach.

Następnego dnia w Gimnazjum w Brzezinach odbył się kolejny etap zlotu – X Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”, w którym nasza uczennica Zuzanna Częścik reprezentowała naszą szkołę recytując  fr. I części „Chłopów” „Święto zmarłych”.

Uczniowie i ich opiekunowie uczestniczący w zlocie odwiedzili także Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach oraz Muzeum Regionalne, gdzie brali udział w warsztatach, a następnie zwiedzili miasto. Zwieńczeniem sobotniego spotkania było wspólne ognisko w brzezińskim muzeum. Zlot zakończyła msza święta w niedzielę w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Brzezinach.

 Udział w Zlocie był hołdem oddanym patronowi naszej szkoły. Zbiegł się on z 90 rocznicą otrzymania Nagrody Nobla przez pisarza i był integralną częścią obchodów Roku Reymontowskiego.